Concurs LIRIKA - Regulament

 SCOALA DE ARTE JANINA BADICI ORGANIZEAZĂ:

CONCURSUL NAȚIONAL DE

INTERPRETARE PENTRU PIAN ON-LINE -  LIRIKA

EDIȚIA II – 24 si 25 octombrie 2020

 

§ Regulamentul concursului

 

I. Locatia:

Concursul National de Interpretare pentru Pian ”LIRIKA” – Editia a II - a, se desfăşoară în mediul on-line, in spatiul virtual gazduit de catre canalele de Facebook si YouTube ale Scolii de Arte “Janina Badici”, in data de 24 si 25 octombrie 2020.

 

II. Cine poate participa:

Concursul National ”LIRIKA” este dedicat profesionistilor, dar si amatorilor, care povin de la categoriile de varsta preșcolari, elevi si ajug spre studenti sau adulti, cu vârsta cuprinsă între 4 şi 50 de ani, care studiaza pianul atat in sistemul de stat, cat si in cel privat (in cluburi de muzica, palate ale copiilor, scoli sau institutii de cultura, in particular). Varsta minina de participare este de 4 ani, impliniti inainte de data desfasurarii concursului, iar cea maxima 50 de ani.

 

III. Repertoriul impus:

Concursul  National ”LIRIKA” va fi organizat in doua categorii: a. amatori si b. profesionisti. Pentru categoria a. profesionisti, participantii trebuie sa fie minin in clasa a I -a si sa apartina de o scoala de muzica/arte acreditata de Ministerul Educatiei, dar nu este exclusa inscrierea unui participant in aceasta categorie, chiar daca nu apartine de o scoala vocationala de stat. Intelegem prin optiunea fiecaruia ca la sectiunea profesionisti juriul va juriza la un nivel mult mai ridicat si concurentul va fi obligat sa respecte repertoriul impus de catre regulamentul concursului.

Pentru categoria b. amatori se pot inscrie elevi, prescolari, studenti si adulti care studiaza pianul in scolile de muzica private, cluburi si palate ale copiilor sau alte institutii cu profil artistic ( plus sistem particular). Aici pot concura atat prescolarii (cu varsta de minim 5 ani), elevii din clasele 0 – 12, studenti sau adulti (varsta maxima 50 de ani). Nu se pot inscrie la categoria amatori elevi care sunt inscrisi la o scoala de muzica acreditata de Ministerul Educatiei sau studenti de la Facultati de Muzica,  acestia sunt obligati sa participle doar la sectiunea profesionisti.

a. Categoria amatori – repertoriu impus: doua lucrari la alegere, din literatura universala pianistica (sunt acceptate si reductii, lucrari folclorice sau compozitii proprii). Durata repertoriu: prescolari: maxim 3 minute; cls. I - II: maxim 4 minute; cls. III - IV: maxim 5 minute; cls. V si restul, plus adultii: maxim 8 minute.

 

b. Categoria profesionisti – repertoriu impus: un studiu  si o lucrare la alegere din perioada: preclasica, clasica, romantica, moderna si muzica romaneasca (se accepta si parti separate din sonatine, sonate sau teme cu variatiuni). Durata repertoriu: cls. I - IV: maxim 6 minute; cls. V - VIII: maxim 8 minute; cls. IX - XII: maxim 12 minute; studentii: maxim 15 minute.

 

IV. Sectiunile din concurs:

 

Amatori 

1. Prescolari;                      

2. Clasele I si II;

3. Clasele III si IV;

4. Clasele V - VIII;

5. Clasele IX - XII;

6. Adulti. 

 

Profesionisti

1. Clasele I - IV;

2. Clasele V - VIII;

3. Clasele  IX - XII;

4. Anul I - IV - facultatea de muzica.

 

V. Notarea concurentilor:

      Premiile se vor obtine in urma unui punctaj stabilit in regulament, dupa cum urmeaza:

                 - Premiul I de Excelenta - nota 10;

                - Premiul I  - notele: 9,50 - 9,99;

                - Premiul II - notele: 8,50 - 9, 50;

                - Premiul III - notele:  7,50 - 8,50;

                - Mentiune - sub nota 7,50.

 

VI. Documente necesare inscrierii:  

Ø Fisa de inscriere;

Ø Dovada achitarii taxei;

Ø Link-ul cu innregistrarea Video cu interpretarile.

 

Innregistrarea video nu trebuie sa fie mai veche de un an de zile de la data postarii ei, sa contina ambele melodii una dupa alta, plasate intr-o singura filmare. Video-ul cu cele doua lucrari nu trebuie sa depaseasca minutajul impus la fiecare categorie si sectiune in parte si sa fie postat pe un canal de Youtube cu vizibilitate publica, nu mai tarziu de data de 20 octombrie 2020, cu specificatia: Concurs Lirika - numele participantului.

Documentele se vor trimite pe adresa contact@scoaladearte-jb.ro, pana pe data de 20 octombrie 2020.  Fisele primite dupa aceasta data nu vor mai fi luate in considerare. Taxa de participare, odata trimisa, nu mai poate fi returnata.

 

VII. Taxa de participare: 

Taxa de participare in valoare de 100  ron va putea fi trimisa in contul: RO49INGB0000999906053605 , deschis la ING BANK, beneficiar PIANUL COPILARIEI SRL, CUI: 36222059, cu specificatie: pentru Concursul “LIRIKA” si numele participantului.

VIII. Premiile oferite:

Se vor acorda:

 

Ø Premiul I de Excelenta, Premiul I, Premiul II si Premiul III, la ambele sectiuni si toate categoriile;

 

Ø Premii in bani la cei care obtin Premiul I de Excelenta, in valoare de 50 lei la categoria de amatori si de 100 lei la categoria de profesionisti;

 

Ø Premii speciale din partea juriului pentru compozitii proprii, lucrari romanesti, muzicalitate, tehnica avansata sau premiul J.S.Bach.

 

Ø MARELE PREMIU PROFESIONISTI: Un sejur pentru doua persoane la munte, in zona Bran - Moeciu, la o pensiune de 3 stele.

 

Ø MARELE PREMIU AMATORI: Un abonament de 6 sedinte valabil doua luni de zile, la alegere dintre lectii de: pian, chitara, canto sau pictura, la sediul din Bucuresti al Scolii de Arte “Janina Badici”.

 

Concursul se va transmite live pe pagina de Facebook a Scolii de Arte “Janina Badici”: in data de 24 octombrie - sectiunea amatori si in data de 25 octombrie - sectiunea profesionisti, cu incepere de la ora 11:00.

 

Premiile vor fi anuntate pe pagina de Facebook a Scolii de Arte “Janina Badici” in data de 30 octombrie 2020. Toti participantii vor primi diplome si medalii, care vor fi trimise prin curier la adresa de domiciliu specificata in fisa de inscriere pentru participantii din provincie si ridicate de la sediul scolii pentru participantii din Bucuresti. 

Deciziile juriului sunt definitive si nu pot fi contestate.

Scoala de Arte “Janina Badici” isi rezerva dreptul de a folosi materialele media (foto si video) efectuate in timplul desfasurarii concursului.

 

Fișa de înscriere

 

Data: Marţi, 1 sep 2020

Realizare site web HASS Web Design