CONCURS "MUZICA VINDECA"

 

SCOALA DE ARTE JANINA BADICI ORGANIZEAZĂ:

CONCURSUL NAȚIONAL DE

INTERPRETARE ON-LINE -  “MUZICA VINDECA”

EDIȚIA a II - a 

19 si 20 iunie 2021

 

§ Regulamentul concursului

 

I. Locatia:

Concursul National de Interpretare On-line”Muzica Vindeca” – Editia a II - a, se desfăşoară în mediul on-line,  in data de 19 - 20 iunie 2021. Filmarile cu toti participantii vor putea fi vizionate ca si transmisie live, pe pagina de Facebook a Scolii de Arte “Janina Badici”.

 

II. Cine poate participa:

Concursul On-line ”Muzica Vindeca”  are sectiuni de: pian, canto, chitara si vioara. Este impartit in doua mari categorii: amatori si profesionisti. Participantii pot sa aiba vârsta cuprinsă între 3 şi 60 de ani si sa studieze muzica atat in sistemul de stat, cat si in cel privat (in cluburi de muzica, palate ale copiilor, scoli sau institutii de cultura, in particular). Varsta minina de participare in concurs este de 3 ani, impliniti inainte de data desfasurarii concursului, iar cea maxima este de 60 de ani.

 

III. Repertoriul impus:

Concursul  On-line ”Muzica Vindeca” va fi organizat in 4 sectiuni: 1. pian, 2.canto, 3.chitara si 4.vioara.

- La toate cele 3 sectiuni instrumentale participantii trebuie sa prezinte una sau doua lucrari la alegere din literatura muzicala universala. Sunt acceptate: genul clasic, pop, folclor, popular, reductii, aranjamente sau parti din lucrari mai mari, muzica de film, compozitii proprii. Durata repertoriu: lucrarea sau lucrarile prezentate la cele 3 sectiuni instrumentale nu pot sa depaseasca: 8 minute la categoria amatori si 12 minute la  categoria de profesionsiti.

 - La seciunea canto participantii vor prezenta o singura lucrare din literatura muzicala universala. Sunt acceptate: genul clasic (opera, lied etc), pop, muzica usoara, populara, folclor internationala, muzica de film, creatii proprii, folk). Melodia poate fi interpretata acapella, cu acompaniament instrumental sau cu negativ. Durata repertoriu: piesa interpretata pentru sectiunea canto nu trebuie sa depaseasca 5 minute la categoria amatori si 7 minute la categoria profesionisti.

La toate cele 4 sectiuni si 2 categorii repertoriul se va interpreta obligatoriu din memorie si nu de pe partitura!

Juriul va nota separat participantii la categoria de amatori si profesionisti, acestia fiind comparati in functie de anul de studiu.

Se accepta la toate cele 4 sectiuni si participari colective, dupa cum urmeaza: pian la 4 maini, duete, formatii muzica usoara, cvartet, trio etc. In functie de cati membrii are un numar inscris in concurs, taxa de participare se va plati pentru numarul intreg de participanti si nu unitar (deoarece toti membrii dintr-un band, formatie, etc vor primii diploma si medalie).

Innregistrarea video nu trebuie sa fie mai veche de un an de zile de la data postarii ei, sa contina ambele melodii una dupa alta, plasate intr-o singura filmare. Video-ul cu cele doua lucrari nu trebuie sa depaseasca minutajul impus la fiecare sectiune si categorie in parte. Filmarile se vor trimite prin WeTransfer la dresa de e-mail: contact@scoaladearte-jb.ro, aceasta fiind de altfel specificată în regulament și în fișa de înscriere.

 

IV. Subcategoriile din concurs:

 

Amatori 

 

1. Anul I de studiu;                      

2. Anul II de studiu;

3. Anul III de studiu;

4. Anul IV de studiu in sus.

 

Profesionisti

 

1. Clasele 0 - IV;

2. Clasele V - VIII;

3. Clasele IX - XII;

4. Studenti sau adulti.

 

V. Documente necesare inscrierii:

 

Ø Fisa de inscriere;

Ø Dovada achitarii taxei;

Ø Innregistrarea video cu interpretarea.

Documentele se vor trimite pe adresa contact@scoaladearte-jb.ro, pana pe data de 14 iunie 2021, ora 22:00. Innregistrarea video se va trimite prin WeTransfer, cu specificatia obligatorie: numele si sectiunea, pe adresa de e-mail specificata mai sus, impreuna cu restul de documente. Fisele primite dupa  data limita de inscriere nu vor mai fi luate in considerare. Taxa de participare, o data trimisa, nu mai poate fi returnata.

VI. Taxa de participare: 

Taxa de participare in valoare de 70  ron va putea fi trimisa in contul: RO49INGB0000999906053605 , deschis la ING BANK, beneficiar PIANUL COPILARIEI SRL, CUI: 36222059, cu specificatie: pentru Concursul “Muzica Vindeca” si numele participantului/formatiei.

VII. Premiile oferite:

Se vor acorda:

 

Ø Premiul I de Excelenta, Premiul I, Premiul II si Premiul III, la toate cele 4 sectiuni;

 

Ø Diplome in format fizic la toti participantii si la toti profesorii coordonatori;

 

Ø Premii speciale din partea juriului pentru compozitii proprii, lucrari romanesti, muzicalitate, tehnica instrumentala sau tehnica vocala;

Ø Premiul junior pentru cel mai mic interpret in valoare de 100 lei si Premiul senior pentru cel mai in varsta participant in valoare de 100 lei;

 

Ø Medalii onorifice pentru toti castigatorii Premiului I de Excelenta.

 

Rezultatele vor fi anuntate pe pagina de Facebook a Scolii de Arte “Janina Badici” si pe pagina web: www.scoaladearte-jb.ro  in data de 21 iunie 2021, dupa ora 15:00. Toti participantii vor primi diplome, care vor fi trimise prin Posta Romana la adresa de domiciliu specificata in fisa de inscriere, pentru cei din provincie. Participantii din Bucuresti si judetul Ilfov vor fi asteptati la sediul Scolii de Arte “Janina Badici” dupa data de 28 iunie 2021 pentru a isi ridica diplomele.

Juriul de specialitate este format din: Eliza Puchianu - pianist concertist, Angelica Popescu - mezzosoprana si profesor de canto si Aron Cavassi - violonist.

Deciziile juriului sunt definitive si nu pot fi contestate.

10% din sumele stranse in urma inscrierilor in concurs vor fi donate catre Mihaita Reaboi, in lupa acestuia pentru o sansa la viata. Ne alaturam micului suflet care lupta sa invinga o boala grava: Amiotrofie Spinala Tip-II (SMA-II).  

Scoala de Arte “Janina Badici” isi rezerva dreptul de a folosi materialele media (foto si video) efectuate in timplul desfasurarii concursului. Drepturile de autor asupra pieselor interpretate in concurs revin in totalitatea participantilor. Prin semnarea fisei de inscriere, sunteti de acord cu regulamentul concursului si va dati acordul pentru prelucrarea datelor cu caracter personal.

 

Va dorim mult succes!

Echipa Scolii de Arte “Janina Badici”.  

 

Fisă de înscriere

 

 

Data: Marţi, 11 mai 2021

Realizare site web HASS Web Design