Concursul National de Interpretare pentru Pian LIRIKA

 

Sambata, 16 noiembrie 2019, pe scena Colegiului National de Muzica "George Enescu" din Bucuresti s-a desfasurat prima editie a Concursului National de Interpretare pentru Pian LIRIKA, competitie destinata pianistilor amatori si profesionisti, deschisa atat copiiilor, cat si adultilor. Organizat de catre Scoala de Arte "Janina Badici" in parteneriat cu Fundatia "Copii in dificultate", evenimentul a reunit 105 interpreti din Bucuresti si din toata tara, cu participanti care au venit din Iasi, Ploiesti, Ramnicu Valcea, Braila, Navodari, Brasov, Campina, Racari, Hunedoara si Bacau.

 

Desfasurat pe doua mari categorii, amatori si profesionisti, concursul a fost structurat pe grupe de varsta, in functie de clasa scolara si anul de studiu al pianistilor. Debutul a fost marcat de catre cei mai mici participanti, in varsta de doar 5 ani (Adrian Tulbure si Darma Draganescu), ca mai apoi sa continuie cu clasele primare, gimnaziale, liceale si adulti, unde pianista amatoare Otilia Florina Ionescu a marcat varsta maxima, cea de 35 de ani.

 

La categoria profesionisti au participat elevi de la: Colegiul National de Muzica "George Enescu" din Bucuresti, Colegiul National de Arta "Octav Bancila" din Iasi, Scoala de Arte "Janina Badici" din Bucuresti, Liceul de Arte "Hariclea Darclee" din Braila, Scoala de Arte "Ariodante" din Bucuresti, Liceul de Arte "Victor Giuleanu" din Rm. Valcea si Scoala de Arte Bucuresti. Cei mai buni interpreti de la cele 9 sectiuni din concurs au castigat premii in bani, in valoare totala de 3800 lei, oferite de catre sponsorul oficial al Concursului LIRIKA - casa de avocatura Tuca, Zbarcea si Asociatii.

 

Marii castigatori ai primei editii sunt: Categoria Amatori: Filip Ioan din Bucuresti, Georgescu Stefan din Bucuresti, Marinescu Maya din Bucuresti, Musledin Eser din Navodari, Sofia Deaconeasa din Rm. Valcea si Elena Rusu din Brasov. La categoria profesionsiti: Ariana Parvulescu din Bucuresti, Celia Dumitrescu din Bucuresti si Emanuela Ionita din Bucuresti.

 

O latura mai speciala a acestui concurs de interpretare a avut-o si cea caritabila. O parte din sumele stranse din prima editie au fost donate catre Fundatia "Copii in dificultate", organizatie cu care Scoala de Arte "Janina Badici" leaga inca din anul 2017 un strans parteneriat, in calitate de voluntar de binefacere. Banii donati vor ajuta in lupa pentru supravietuire a copiiilor cu boli neurologice severe, aflati sub ingrijire in Centrul "Sf. Margareta" din capitala.

 

Prima editie a Concursului National de Interpretare pentru Pian Lirika a reusit sa adune la Bucuresti interpreti foarte talentati, printre acestia si un adolescent din Hunedoara, Andrei Arhip, care s-a remarcat prin repertoriul prezentat in concurs - doua lucrari compozitie proprie. "Nostalgie" si "Road to heaven" sunt numele celor doua piese cu care a cucerit admiratia juriului de specialitate si alaturi de care a reusit sa castige Premiul I de Excelenta si Premiul pentru Compozitie Proprie. Un alt pianist foarte talentat este si David Cinca din Bucuresti, care la cateogria amatori clasele V - VIII a impresionat audienta si a reusit sa castige Premiul Special al Juriului, in valoare de 300 lei.  

 

Concursul National de Interpretare pentru pian ”LIRIKA”  are ca scop incurajarea copiilor, adolescentilor, a tinerior, dar si a adultilor in a isi testa nivelul de cunostinte interpretative in fata unui juriu de specialitate, prin  punerea in valoare a nivelului tehnic intr-o competitie care isi propune a fi una cat mai transparent si onesta. 

Data: Duminică, 24 nov 2019

Realizare site web HASS Web Design