Corul de Copii "Lirika"

 Corul de Copii „Lirika” este un grup vocal alcatuit din prescolari si elevi, cu varstele cuprinse intre 5 si 14 ani. Repertoriul abordat este unul mixt, de la cantecele traditionale ale copilariei, la melodii populare, folclorul altor popoare, muzica religioasa sau pop. Impactul pozitiv al cântării corale asupra corpului este unul extrem de pozitiv. Conform rezultatului cercetărilor unor oameni de stiinta si doctori, acesta are un efect calmant similar cu cel de Yoga.

Cantatul alaturi de alte persoane chiar sincronizează coordonarea activităților musculare și nervoase, care se remarcă în special în respirația controlată, calmă, precum și în activitatea inimii: respirația încetinește pulsul, respirația determină să se accelereze din nou. Acesta este motivul pentru care inimile cântăreților nu bat doar pentru muzica si bat pentru a fi in egala masura cu ceilalti coristi Aceste beneficii pentru sănătate se revarsă chiar la starea de spirit. Odata ce iți pui energia in cântat, uiți de tot ce este în jurul tău, te simți din nou liber și în același timp recuperezi. În consecință, ești pus cu inima și sufletul laolalta și urmaresti repetiția cu același entuziasm.

Corul de copii Lirika este dirijat de profesorul Cristian Olaru.

Data: Miercuri, 29 ian 2020

Realizare site web HASS Web Design