REGULAMENT - CONCURS ON-LINE "MUZICA VINDECA"

SCOALA DE ARTE JANINA BADICI ORGANIZEAZĂ:
CONCURSUL NAȚIONAL DE
INTERPRETARE PENTRU PIAN ON-LINE -  “MUZICA VINDECA”

EDIȚIA I – 1 si 2 iunie 2020

* Regulamentul concursului

* Locatia:

Concursul National de Interpretare pentru Pian ”Muzica Vindeca” – Editia I, se desfăşoară în mediul on-line, in spatiul virtual gazduit de catre canalele de Facebook si YouTube ale Scolii de Arte “Janina Badici”, in data de 1 - 2 iunie 2020.

* Cine poate participa:

Concursul On-line ”Muzica Vindeca” este dedicat profesionistilor, dar si amatorilor, care povin de la categoriile de preșcolari, elevi si ajug spre studenti sau adulti, cu vârsta cuprinsă între 4 şi 50 de ani, care studiaza pianul atat in sistemul de stat, cat si in cel privat (in cluburi de muzica, palate ale copiilor, scoli sau institutii de cultura, in particular). Varsta minina de participare este de 4 ani, impliniti inainte de data desfasurarii concursului, iar cea maxima 50 de ani.

Repertoriul impus:

Concursul  On-line ”Muzica Vindeca” va fi organizat in doua sectiuni: a. amatori si b. profesionisti. Pentru ambele sectiuni participantii trebuie sa prezinte una sau doua lucrari la alegere din literature pianistica universala. Sunt acceptate: reductii, aranjamente sau parti din lucrari mai mari. Durata repertoriu: lucrarea sau lucrarile prezentate nu pot sa depaseasca: 8 minute la sectiunea amatori si 12 minute la sectiunea de profesionsiti.

Categoriile din concurs:

Amatori

 • 1.     Anul I de studiu;                     
 • 2.     Anul II de studiu;
 • 3.     Anul III de studiu;
 • 4.     Anul IV de studiu in sus

Profesionisti

 • 1. Prescolari;
 • 2. Clasele I - IV;
 • 3. Clasele V - VIII;
 • 4. Clasele IX - XII;
 • 5. Studenti sau adulti. 

* Documente necesare inscrierii:

 • Fisa de inscriere;
 • Dovada achitarii taxei;
 • Innregistrarea Video cu interpretarile.

Documentele se vor trimite pe adresa contact@scoaladearte-jb.ro, pana pe data de 27 mai 2020. Innregistrarile sau innregistrarea video sa va trimite prin WeTransfer, cu specificatia obligatorie: numele si sectiunea, tot pe adresa de e-mail specificata mai sus. Fisele primite dupa aceasta data nu vor mai fi luate in considerare. Taxa de participare, odata trimisa, nu mai poate fi returnata.

* Taxa de participare:

Taxa de participare in valoare de 50  ron va putea fi trimisa in contul: RO49INGB0000999906053605 , deschis la ING BANK, beneficiar PIANUL COPILARIEI SRL, CUI: 36222059, cu specificatie: pentru Concursul “Muzica Vindeca” si numele participantului.

* Premiile oferite:

Se vor acorda:

 • Premiul I de Excelenta, Premiul I, Premiul II si Premiul III, la ambele sectiuni si toate categoriile; 
 • Premii in bani la cei care obtin Premiul I de Excelenta, in valoare de 50 lei la sectiunea de amatori si de 100 lei la sectiunea de profesionisti;
 • Premii speciale din partea juriului pentru compozitii proprii, lucrari romanesti, muzicalitate, tehnica avansata sau premiul J.S.Bach.

Premiile vor fi anuntate pe pagina de Facebook a Scolii de Arte “Janina Badici”, in data de 4 iunie 2020. Toti participantii vor primi diplome, care vor fi trimise prin curier la adresa de domiciliu specificata in fisa de inscriere. In cazul acelor participanti care vor castiga premii in bani, sumele vor fi depuse in contul din care a fost trimisa taxa de inscriere.

Deciziile juriului sunt definitive si nu pot fi contestate.

Scoala de Arte “Janina Badici” isi rezerva dreptul de a folosi materialele media (foto si video) efectuate in timplul desfasurarii concursului.

Data: Marţi, 12 mai 2020

Realizare site web HASS Web Design