Gramophone, cea mai titrată revistă muzicală și ediția din august

Gramophone, cea mai titrată revistă muzicală din lume, propune în numărul din August un top 10 al concertelor pentru pian și orchestră, prin comentariile a 10 pianiști celebrii. Care sunt provocările din Imperialul de Beethoven? Cum te poti apropia de Grieg? Artiști precum Angela Hewitt sau Leif Ove Andsnes răspund acestei provocări și împărtășesc din experiențele lor minunate. În paginile dedicate acestui amplu articol, îi regăsim pe: Paul Lewis - Concertul pentru pian Nr.5 - L.van Beethoven, Nicholass Angelich - Concertul pentru pian Nr.2 - J.Brahms, Leif Ove Andsnes - Concertul pentru pian de E.Grieg, Angela Hewitt - Concertul pentru pian Nr.22 - W.A.Mozart, Jean-Efflam Bavouzet - Concertul pentru pian Nr.3 - S.Prokofiev, Stephen Hough  - Concertul pentru pian Nr.2 - S.Rachmaninov, Pierre-Laurent Aimard - Concertul pentru pian Nr.6 - M.Ravel, Ingrid Fliter - Concertul pentru pian - R.Schumann, Alexander Melnikov - Concertul pentru pian Nr.2 - D.Sostakovich și Yevgeny Sudbin, alături de Concertul pentru pian Nr.1 de P.I.Ceaikovski. 

Data: Duminică, 14 aug 2016

Realizare site web HASS Web Design