Activitatea anului 2020

 Anul 2020 a lansat pentru pentru toti noi provocari. O mare parte din activitatea noastra educationala s-a mutat in mediul on-line, astfel ca ne-am aflat in imposibilitatea de a mai organiza evenimentele artistice cu public, fizic pe scenele de concerte. Cu toate acestea am inercat sa pastram vie emotia participarii interpretilor la competitii muzicale si am organizat 4 concursuri dedicate artelor plastice si muzicii, in care au participat peste 270 concurenti din toata tara si din strainatate (Anglia, Republica Moldova, Irlanda si Peru). In ordine cronologica, iata cele 4 evenimente organizate de catre "Scoala de Arte "Janina Badici" in anul 2020: 1. Concursul National de Interpretare la pian "Muzica vindeca" editia I - cadou de ziua Internationala a copiiilor pe 1 si 2 iunie (cu sectiuni pentru pian amatori si profesionisti); Concursul "Art Maestro" - editia I, dedicat picturii si desenului pe 20 iulie; 3. Concursul National de Interpretare pentru Pian "Lirika" - editia a II - a (cu sectiuni pentru pian amatori si profesionisti) in 24 si 25 octombrie si 4. Concursul "Poveste de Iarna" - editia I, dedicat muzicii pentru Craciun si colinde (cu sectiuni de pian, canto, chitara si vioara) in 12 si 13 decembrie. S-au oferit in total sute de diplome si medalii, doua trofee unicat din sticla, premii muzicale si in bani, dar si doua excursii la munte si la mare, de care s-au bucurat marii castigatori ai Concursului "Art Maestro" si "Lirika". Dorim sa mentinem cat mai unita dorinta pentru arta si pentru lectiile educationale din sfera culturala si vom organiza si in anul 2021 aceste concursuri, cu speranta ca unele dintre aceste manifestari o sa le putem tine si fizic.

Data: Luni, 8 feb 2021

Realizare site web HASS Web Design