Concursul “Regina Elisabetha” 2016 – ediție dedicată pianului

În perioada 23 - 28 mai 2016, a avut  loc la Bruxelles, finala Concursului Internaţional "Regia Elisabetha", competiție de talie mondială care anul acesta a fost dedicată  pianului. În fiecare seară, publicul a putut asculta doi finalişti, care au interpretat o piesă concertantă şi o lucrare nepublicată încă, ce a fost compusă special pentru această competiţie. Cei 12 muzicieni ajunşi în finală au evoluat în compania Orchestrei Naţionale a Belgiei, cu Marin Alsop la pupitrul dirijoral.

Marele câștigător este Lukas Vondracek, căruia distincția ia adus un premiu de 25.000 euro, oferit sub onoarea Reginei Mathilde, va beneficia de numeroase concerte în Belgia și în alte țări.

Iată și ceilalți premianți: locul II -  Henry Kramer, locul III - Alexander Beyer, locul IV - Chi Ho Han, locul V -  Aljosa Jurinic și locul VI - Alberto Ferro.

Data: Duminică, 19 iun 2016

Realizare site web HASS Web Design