Concursul Muzica Vindeca - editia a 3- a

 

 

 SCOALA DE ARTE JANINA BADICI ORGANIZEAZĂ:

CONCURSUL NAȚIONAL DE

INTERPRETARE “MUZICA VINDECA”

EDIȚIA a III - a 

6 si 7 mai 2023

 

 

§ Regulamentul concursului

 

I. Locatia:

Concursul National de Interpretare ”Muzica Vindeca” – Editia a III - a, se desfăşoară în format fizic in data de 6 si 7 mai 2023, la Colegiul National de Muzica “George Enescu” din Bucuresti.

 

II. Cine poate participa:

Concursul de Interpretare ”Muzica Vindeca”  are sectiuni de: pian, canto, chitara si vioara. Este impartit in doua mari categorii: amatori si profesionisti. Participantii pot sa aiba vârsta cuprinsă între 3 şi 60 de ani si sa studieze muzica atat in sistemul de stat, cat si in cel privat (in cluburi de muzica, palate ale copiilor, scoli sau institutii de cultura, in particular). Varsta minina de participare in concurs este de 3 ani, impliniti inainte de data desfasurarii concursului, iar cea maxima este de 60 de ani.

 

III. Repertoriul impus:

Concursul  de Interpretare ”Muzica Vindeca” va fi organizat in 4 sectiuni: 1. pian, 2.canto, 3.chitara si 4.vioara.

- La toate cele 3 sectiuni instrumentale participantii trebuie sa prezinte una sau doua lucrari la alegere din literatura muzicala universala. Sunt acceptate: genul clasic, pop, folclor, popular, reductii, aranjamente sau parti din lucrari mai mari, muzica de film, compozitii proprii. Durata repertoriu: lucrarea sau lucrarile prezentate la cele 3 sectiuni instrumentale nu pot sa depaseasca: 8 minute la categoria amatori si 12 minute la  categoria de profesionsiti.

 - La seciunea canto participantii vor prezenta o singura lucrare din literatura muzicala universala. Sunt acceptate: genul clasic (opera, lied etc), pop, muzica usoara, populara, folclor internationala, muzica de film, creatii proprii, folk. Melodia poate fi interpretata acapella, cu acompaniament instrumental sau cu negativ. Durata repertoriu: piesa interpretata pentru sectiunea canto nu trebuie sa depaseasca 5 minute la categoria amatori si 7 minute la categoria profesionisti.

La toate cele 4 sectiuni si 2 categorii repertoriul se va interpreta obligatoriu din memorie si nu de pe partitura!

Juriul va nota separat participantii la categoria de amatori si profesionisti, acestia fiind comparati in functie de anul de studiu si de varsta.

Se accepta la toate cele 4 sectiuni si participari colective, dupa cum urmeaza: pian la 4 maini, duete, formatii muzica usoara, cvartet, trio etc. In functie de cati membrii are un numar inscris in concurs, taxa de participare se va plati diferit, dupa cum urmeaza: 2 participanti - 80 lei de fiecare, 3 participanti - 60 lei fiecare, 4 participanti in sus - 40 lei de membru.

 

 

IV. Subcategoriile din concurs:

 

 

Amatori 

 

1. Anul I de studiu;                      

2. Anul II de studiu;

3. Anul III de studiu;

4. Anul IV de studiu in sus.

 

Profesionisti

 

 

1. Clasele 0 - IV;

2. Clasele V - VIII;

3. Clasele IX - XII;

4. Studenti sau adulti.

 

 

V. Documente necesare inscrierii:

 

Ø Fisa de inscriere;

Ø Dovada achitarii taxei de participare;

Ø Negativul piesei (doar pentru sectiunea canto).

 

Documentele se vor trimite pe adresa contact@scoaladearte-jb.ro, pana pe data de 1 mai 2023, ora 24:00. Fisele primite dupa  data limita de inscriere nu vor mai fi luate in considerare. Taxa de participare, o data trimisa, nu mai poate fi returnata.

VI. Taxa de participare: 

Taxa de participare in valoare de 100  ron va putea fi trimisa in contul: RO49INGB0000999906053605 , deschis la ING BANK, beneficiar PIANUL COPILARIEI SRL, CUI: 36222059, cu specificatie: pentru Concursul “Muzica Vindeca” si numele participantului/formatiei.

VII. Premiile oferite:

Se vor acorda:

 

Ø Premiul I de Excelenta, Premiul I, Premiul II, Premiul III si Mentiune la toate cele 4 sectiuni si categorii;

 

Ø Diplome in format fizic la toti participantii si la toti profesorii coordonatori;

 

Ø Premii speciale din partea juriului pentru compozitii proprii, lucrari romanesti, muzicalitate, tehnica instrumentala sau tehnica vocala;

 

Ø Premiul junior pentru cel mai mic interpret in valoare de 100 lei si Premiul senior pentru cel mai in varsta participant in valoare de 100 lei;

 

Ø Medalii onorifice pentru toti participantii;

 

Ø Marele Premiul al Concursului - Un sejur la Poiana Brasov pentru doua persoane. (premiul se va alege dintre castigatorii Premiului I de Excelenta  de la toate sectiunile si categoriile).

 

Premierea va avea loc in zilele concursului, dupa finalizarea grupelor participante in program.

Ordinea intrarii in concurs va fi prezentata pe pagina de Facebook a Scolii de Arte “Janina Badici” in data de 3 mai 2023.

Juriul de specialitate este format din: Andra Apostu - Muzicolog, Diana Murasan Rebac - profesor de pian,  Angelica Popescu - profesor de canto si Alexandru Nicolae - profesor de chitara.  

Presedinte concurs: prof. Janina Badici.

Deciziile juriului sunt definitive si nu pot fi contestate.

10% din sumele stranse in urma inscrierilor in concurs vor fi donate catre HOSPICE Casa Sperantei, in sprijinul copiilor bolnavi de cancer.

Scoala de Arte “Janina Badici” isi rezerva dreptul de a folosi materialele media (foto si video) efectuate in timplul desfasurarii concursului. Drepturile de autor asupra pieselor interpretate in concurs revin in totalitatea participantilor. Prin semnarea fisei de inscriere, sunteti de acord cu regulamentul concursului si va dati acordul pentru prelucrarea datelor cu caracter personal.

 

Va dorim mult succes!

 

Echipa Scolii de Arte “Janina Badici”.  


 

 

FISA DE INSCRIERE - DESACRCA DIN JOSUL PAGINII

Galerie imagini

Data: Duminică, 12 mar 2023

Realizare site web HASS Web Design